Ośrodek Wsparcia Rodziny
Ośrodek Wsparcia Rodziny jest placówką przekształconą z dawnego Domu Dziecka w Chorzowie. Mieści się w dzielnicy Chorzów Stary przy ul. Siemianowickiej 58/1. Przez wiele lat Ośrodek przechodził szereg zmian w swojej strukturze.
Aktualnie w jego ramach funkcjonuje:
Ośrodek Wsparcia Rodziny
Obecnie placówka zajmuje wydzielone mieszkanie w którym oprócz pokoi dla dzieci, znajduje się duża kuchnia, sala telewizyjna oraz sala przeznaczona do nauki. Wychowankowie mogą korzystać również z placu zabaw i boiska znajdującego się z tyłu budynku. W placówce może przebywać 14 wychowanków, opiekę nad nimi sprawuje 7 wychowawców. W naszej codziennej pracy staramy się aby dzieci czuły się bezpiecznie i komfortowo. Chcemy aby wychowankowie byli zgraną grupą, jednocześnie starając się dostrzegać i pielęgnować ich indywidualne cechy i potrzeby. Dzieci Lubią aktywnie spędzać czas, dlatego często organizujemy dłuższe i krótsze wyjazdy. Zazwyczaj są to wyjazdy w góry ale z przyjemnością spędzamy także wakacje nad morzem. Dzieci chętnie jeżdżą na rowerach, rolkach, hulajnogach, uwielbiają zabawy w wodzie oraz gry z piłką. Kiedy pogoda nie dopisuje lubią grać w gry planszowe, oglądać ciekawe filmy, szyć lub wykonywać prace plastyczne. W przyjemnością rozwijająrównież swoje umiejętności kulinarne.
Każdy w nas stara się aby w mieszkaniu było przytulnie i czysto. Wychowankowie wykonują przy wsparciu wychowawców codzienne dyżury porządkowe, starają się dbać o wyposażenie domu, dają propozycje wystroju pomieszczeń.
Nasi wychowankowie i wychowawcy tworzą zgraną grupę w której można wspólnie przeżywać szczęśliwe momenty jak i znaleźć wsparcie w trudnych chwilach.
Hostel dla rodzin
Całodobowy Hostel, dla mieszkańców Chorzowa, funkcjonujący w ramach OWR-u, zapewnia 10 miejsc noclegowych oraz kompleksową pomoc i poradnictwo dla rodzin z dziećmi, będących w sytuacjach kryzysowych.
Placówki opiekuńczo – wychowawcze
Nasze Centrum na terenie miasta Chorzów aktualnie prowadzi 6 Placówek opiekuńczo – wychowawczych dla dzieci i młodzieży. W ramach nich prowadzimy mieszkania, w których nasi podopieczni mają szansę na bezpieczny rozwój, naukę i zabawę.
Aktualnie prowadzimy:
Placówka opiekuńczo-wychowawcza nr 4
tel. 798 872 559
ul. Wolności 49/5
41-500 Chorzów
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 5
tel. 533 975 187
ul. Siemianowicka 58/2
41-503 Chorzów
Placówka opiekuńczo – wychowawcza nr 1
Placówka opiekuńczo – wychowawcza nr 1 w Chorzowie funkcjonuje od 2016 roku, wcześniej działała jako Filia nr 1 w ramach Ośrodka Wsparcia Rodziny. Nasze mieszkanie mieści się w zabytkowej kamiennicy przy ulicy Sobieskiego a w jego skład wchodzą: sypialnie dziewcząt, salon, kuchnia, łazienka i wc . Mamy do dyspozycji również dwa balkony.
W naszym domu może przebywać maksymalnie 8 wychowanek Jest to naszym ogromnym atutem, ponieważ panuje u nas bardzo rodzinna i kameralna atmosfera. Fundamentem i filarem tej placówki jest wykwalifikowana kadra wychowawców, którzy temu miejscu poświęcają mnóstwo serca, energii i czasu. Działaniami zespołu koordynuje lider placówki.
Każda wychowanka jest traktowana w indywidualny sposób a wychowawcy na bieżąco reagują na potrzeby naszych podopiecznych. Codzienne życie upływa nam tak jak w każdym domu: nauka, zabawa, sprzątanie, gotowanie ,zakupy, wyjścia, realizowanie wizyt lekarskich, wspólne obchodzenie świąt, imprez, uroczystości. Wychowawcy pomagają dziewczynkom w codziennych czynnościach tak, aby zdobywały wiedzę i umiejętności do samodzielnego funkcjonowania w świecie – planowanie posiłków, listy zakupów, załatwianie formalności itp. Wychowanki bardzo lubią spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu min. jeżdżą na rolkach, deskorolkach, rowerach. Każdy z wychowawców posiada szereg zainteresowań i umiejętności, którymi stara się zarażać wychowanki min. zajęcia plastyczne, szycie na maszynie, pieczenie ciast, tortów, zdobienia i pielęgnacja paznokci, stylizacja włosów i wiele innych.
W miarę możliwości korzystamy z wyjazdów letnich, kolonii, obozów, wyjść min. do kina, na kręgle, restauracji itp. Wiele z tych wyjść udaję się dzięki współpracy z różnymi sponsorami . Nasze dziewczyny są wiernymi fankami chorzowskiej drużyny piłkarskiej, której to jeden z zagranicznych fanklubów wspiera nasze podopieczne, jest też spore grono prywatnych darczyńców zaangażowanych w różne akcje zbiórek dla naszej placówki. Jesteśmy otwarci na współpracę z środowiskiem zewnętrznym, współpracujemy z innymi placówkami, instytucjami działającymi na rzecz dzieci, szkołami, sądami itp. Przede wszystkim jednak stawiamy na współpracę z bliskimi naszych podopiecznych u których mogą one uzyskać wsparcie. Naszym celem jest zapewnienie optymalnych warunków rozwoju, wyrównywanie szans na lepszy start w dorosłe życie.
Placówka opiekuńczo-wychowawcza nr 1
ul. Sobieskiego 20/3
41-500 Chorzów
tel. 530 797 354, fax: 32 241-15-27
Placówka opiekuńczo – wychowawcza nr 2
Placówka opiekuńczo – wychowawcza nr 2 nazywana przez wychowanków „Filią drugą „,mieści się ona w Chorzowie przy ulicy Siemianowickiej 60. Jest to dwupoziomowe mieszkanie składające się dwóch sypialni, pokoju dziennego, kuchni, łazienki i toalety. Jedna z sypialni została pomysłowo stworzona z zaadaptowanego kawałka strychu. Jeśli dodamy do tego jeszcze piękny balkon z widokiem na nasze boisko, na który wychodzi się z pokoju dziennego ,to możemy powiedzieć, że mieszkanie jest naprawdę piękne i przytulne.
Jednak samo mieszkanko, nawet bardzo piękne, to nie wszystko. Odpowiedni klimat, warunki do życia grupie ośmiu dorastających chłopaków próbujemy stworzyć my, wychowawcy. Robimy wszystko co możliwe, aby ich życie w placówce było zbliżone do życia w rodzinie… na ile tylko jest to możliwe. Chłopcy są bardzo samodzielni. Dbają o czystość swoich pokoi ,potrafią dokonywać drobnych napraw, a nawet pomalować mieszkanie!
Przygotowywanie posiłków to u nas cała ceremonia, której głównymi wykonawcami, oczywiście pod kierunkiem dyżurującego wychowawcy, są nasi wychowankowie. Jest też wtedy okazja do luźnej ,niewymuszonej rozmowy o wszystkim. Te rozmowy tak naprawdę są bardzo ważne i pozwalają nam wychowawcom poznać lepiej nasze dzieciaki. Jak w prawdziwym domu…Czasem śmiejemy się, jak ktoś nie potrafi czegoś tam przygotować, ale takie sytuacje zdarzają się rzadko, bo chłopcy naprawdę już świetnie gotują i niejeden mógłby się zdziwić, jak wyszukane potrawy potrafią przyrządzić.
Chłopcy, jak wszyscy w ich wieku, uczęszczają oczywiście do szkoły. Tam tez napotykają różne problemy ,z którymi borykają się wszyscy uczniowie. Czasem są to jakieś niepowodzenia szkolne, czasem konflikty z rówieśnikami . Staramy się razem przezwyciężać wszelkie trudności, a fakt, że chłopcy szukają u nas pomocy jest bardzo dla nas, wychowawców motywujący.
Jednak życie chłopców w placówce to nie tylko obowiązki. Większość chłopców bardzo lubi zajęcia sportowe. Często grają w piłkę nożną lub kosza na naszym boisku. Korzystają też z siłowni, do której mamy stały dostęp. Zdarza nam się też kibicować drużynie Ruchu Chorzów…bo to najlepsza drużyna na świecie…w naszej ocenie : )
Bardzo lubimy też nasze wspólne wyjazdy na wycieczki. Tam dopiero mamy pole do wyżycia się w naturalnym środowisku! Jest wtedy też okazja do utworzenia łączącego wszystkich kręgu i pośpiewania przy akompaniamencie gitary. Takie wieczory stwarzają okazję do wspólnej zabawy i wielu niekończących się rozmów. Czujemy się dzięki takim wspólnym wieczorom sobie bliżsi.
I tak mija dzień za dniem. Jedni wychowankowie odchodzą, usamodzielniają się, inni przychodzą. Czy potrafiliśmy stworzyć im w tej naszej wspólnocie namiastkę domu?
Mam nadzieję, że tak. Czasem słyszę, jak chłopcy mówią „u nas w domu”…
Tak, bo u nas w domu tyle się dzieje!
Placówka opiekuńczo-wychowawcza nr 2
ul. Siemianowicka 60
41-503 Chorzów
tel. 537 189 112, fax 32 241-15-27
Placówka opiekuńczo – wychowawcza nr 3
Jesteśmy Placówką opiekuńczo – wychowawczą nr 3 w Chorzowie, która znajduje się na ul. Plac Piastowski w Chorzowie Starym. Jest to mieszkanie o powierzchni 150 m w którym przebywa 12 podopiecznych. Mieszkanie to znajduje się w pięknej, zadbanej kamienicy nieopodal Skansenu i WPKiW.
Nasza placówka nie tylko wychowuje i kształci podopiecznych na miarę XXI wieku ale uczy jak radzić sobie w codziennym życiu, by byli wolni od nałogów i potrafili stawić czoła coraz bardziej wymagającej rzeczywistości.
Naszym celem jest przygotować młodego człowieka do życia w społeczeństwie, nauczyć go samodzielności, umiejętności zachowania się w urzędach oraz innych ważnych instytucjach z którymi dziecko będzie musiało się zmierzyć w życiu dorosłym.
Oprócz tego, że uczymy, wychowujemy, zapewniamy poczucie bezpieczeństwa i zaspokajamy podstawowe potrzeby dziecka to staramy się mądrze gospodarować wolnym czasem młodego człowieka. Jesteśmy otwarci na propozycje naszych wychowanków – bo każde dziecko jest dla nas ważne i traktujemy je indywidualnie. Dajemy więc możliwość samorealizacji, dlatego w naszej grupie jest tak wielu sportowców głównie piłkarzy i biegaczy. Natchnieni pasją naszych dzieci postanowiliśmy w 2015 r. utworzyć grupę biegową – Ochoczo Wspieramy Rekreację. Współpracujemy z wieloma organizatorami biegów w Chorzowie, Siemianowicach Śl., Rudzie Śląskiej, Zabrzu i Katowicach. Dzięki temu, że nasze dzieci niejednokrotnie pełnią funkcję wolontariatu podczas biegów to w dowód wdzięczności organizatorzy fundują podopiecznym możliwość udziału w innym masowych imprezach.
Wspólnie stanowimy zespół który lubi ze sobą spędzać czas i wzajemnie się inspiruje do realizacji kolejnych przedsięwzięć.
Należy wspomnieć, że bardzo ważnym elementem, który inspiruje nas do dalszej pracy jest fakt, że nasi dorośli – podopieczni „wracają do nas”. Odwiedzają nas na terenie placówki. Otrzymujemy od nich wiele ciepłych słów na temat tego, co ich spotkało będąc naszymi wychowankami.
Jesteśmy dumni, że mamy szczęście wspólnie z naszymi dziećmi tworzyć to miejsce.
Placówka opiekuńczo-wychowawcza nr 3
Pl. Piastowski 8/2
41-503 Chorzów
tel. 537 238 737, fax. 32 241-15-27
Placówka opiekuńczo – wychowawcza nr 4
Naszaa placówka, mieszcząca się w Chorzowie przy ul. Wolności 49 funkcjonuje od 2016. Na początku chyba wszystkim nam towarzyszyło pewne napięcie, trochę strach przed nowym ale też wielka nadzieja na stworzenie czegoś wyjątkowego. Nie było łatwo – wzajemne poznawanie się w nowych okolicznościach, nauka odpowiedzialności za oswojone miejsce, szybki kurs gotowania, prania i sprzątania, czyli wszystkiego tego, co w bliższej lub dalszej przyszłości umieć będzie trzeba. Do tego obowiązki związane ze szkołą, praktyki, spotkania z bliskimi, zakupy i… głowa mała. Stopniowo zaczęliśmy się organizować w swojej codzienności, planować posiłki
i potrzebne do ich wykonania zakupy. Ustaliliśmy dyżury i nasze wspólne oczekiwania dotyczące wzajemnych relacji. W naszym małym chaosie zaczął pojawiać się porządek.
Nasz dom jest koedukacyjny, mieszka w nim 14 wychowanków. Czternaścioro wyjątkowych osób, posiadających swoją historię, własny punkt widzenia, nadzieje, marzenia i obawy. Nie czarujmy się, nie zawsze jest sielankowo. Każdy z nas ma potrzebę bycia wysłuchanym, każdy z nas chce przedstawić swój punkt widzenia i zaznaczyć swoje stanowisko. Nie inaczej jest z naszymi podopiecznymi, którzy choć są w różnym wieku, potrzeby mają takie same jak dorośli. Dlatego od początku naszego wspólnej pracy ustaliliśmy, że bezpieczną strefą do rozmowy będą nie tylko indywidualne spotkania z wychowawcami, ale również zebrania całej społeczności, wszystkich domowników, na których będziemy rozmawiać o tym co nas cieszy, a także o tym , co chcemy zmienić.
Nasz dom nie jest stateczny i nie lubi nudy. Życie toczy się tutaj na okrągło, tętni od emocji, buzuje pomysłami. Jeśli jest to tylko możliwe wychodzimy więc z naszych „czterech ścian” i spędzamy czas razem. Uczestniczymy w wydarzeniach kulturalnych, kibicujemy na stadionie Ruchu, poznajemy kuchnie świata, trenujemy swój warsztat gry na bębnach lub po prostu idziemy pobujać się na huśtawce i wykonać perfekcyjny ślizg na ślizgawce. Tylko tyle, a ważne, że robimy to razem. Przecież o to właśnie chodzi w domu. Najpiękniejsze mieszkanie pozbawione domowników pozostaje tylko pustym mieszkaniem. My chcemy tworzyć dom żywy – zdenerwowany, awanturujący się, przepraszający, pomagający, wspierający. Być może dlatego niejeden i niejedna z nas myśląc o swojej pracy nie powie, że pracuje „w ośrodku”, „na filii” lub „w placówce”. Miejsce bowiem, które wspólnymi siłami tworzymy jest czymś zdecydowanie większym i piękniejszym. Uświadamiamy to sobie w tych chwilach, gdy po ciężkim dniu siadamy wieczorem razem w kuchni. Bez specjalnego zaproszenia, ze zdjętymi maskami cudzych oczekiwań, trzymając w dłoni kubek z oderwanym uchem, wypełniony herbatą malinową – rozmawiamy. Kwintesencja domu i naszej pracy. Moment, gdy odrywamy się od całego świata i przez kilka chwil jesteśmy tylko dla siebie.
Niejednokrotnie nasze działania są możliwe dzięki pomocy dobrych ludzi, którym nie jesteśmy obojętni. Są to wyjątkowi Pomagacze, którzy często anonimowo, z dala od fleszy aparatówi wrzucanych pospiesznie na „fejsa” relacji, otwierają swoje serca i podejmują działanie, aby dla naszych dzieciaków świat był tak samo normalny, jak dla ich rówieśników. Jeśli dziś to czytacie, to wiedzcie, że nie ustajemy we wdzięczności za podarowane nam dobro. Tak po prostu, dziękujemy. Dobrze, że jesteście.
Placówka opiekuńczo-wychowawcza nr 4
ul. Wolności 49/5
41-500 Chorzów
tel. 798 872 559, fax:.32 241-15-27
Placówka opiekuńczo – wychowawcza nr 5
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 5 mieści się na pierwszym piętrze budynku przy ul. Siemianowickiej 58. Przeznaczona jest dla 14 wychowanków w różnym wieku. Mają oni do swojej dyspozycji cztery pokoje, kuchnię wraz z jadalnią i łazienkę. Mogą także korzystać ze wspólnego holu i świetlicy zlokalizowanej na drugim piętrze. Wszystkie pokoje są pięknie urządzone i dostosowane do potrzeb mieszkających w nich dzieci. Opiekę nad wychowankami sprawuje wykwalifikowana kadra wychowawców.
Staramy się aby codzienne życie w naszej placówce wyglądało jak w każdym domu: nauka, obowiązki domowe ale także zabawa, wspólne celebrowanie urodzin i świąt. Nasi wychowankowie lubią aktywnie spędzać czas wolny dlatego staramy się jak najczęściej organizować różnorodne wyjścia do ciekawych miejsc w naszej okolicy oraz wyjazdy w dalsze zakątki naszego kraju. Dzieci chętnie uprawiają różne sporty: jeżdżą na rowerach, rolkach, wrotkach, łyżwach, i ostatnio na nartach, grają w piłkę nożną i w siatkówkę.
W naszym domu nie boimy się konfliktów – uczymy się je rozwiązywać, nie zamiatamy problemów pod dywan- uczymy się jak sobie z nimi radzić, nie tłumimy trudnych emocji- uczymy się je wyrażać tak aby nie ranić innych.
W naszej placówce każde dziecko znajdzie troskę, wsparcie i pomoc w rozwiązywaniu problemów codziennego życia, możliwość rozwijania swoich zdolności i pasji, poczucie bycia ważnym i jedynym w swoim rodzaju, wartym tego aby być szczęśliwym.
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 5
ul. Siemianowicka 58/2
41-503 Chorzów
tel. 533 975 187, fax:.32 241-15-27
Standardy Ochrony Małoletnich
Zarządzeniem Dyrektora Centrum Administracyjnego Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Chorzowie
z dn. 14 lutego 2024r., wprowadzono Standardy Ochrony Małoletnich
w Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych nadzorowanych przez Centrum.
Z dokumentem można zapoznać się pod poniższymi linkami:
Wersja pełna: https://centrumchorzow.pl/wp-content/uploads/2024/08/Standardy-ochrony-maloletnich-wersja-pelna.pdf
Wersja skrócona: https://centrumchorzow.pl/wp-content/uploads/2024/08/Standardy-ochrony-maloletnich-wersja-skocona.pdf
Ośrodek Wsparcia Rodziny
Ośrodek Wsparcia Rodziny jest placówką przekształconą z dawnego Domu Dziecka w Chorzowie. Mieści się w dzielnicy Chorzów Stary przy ul. Siemianowickiej 58/1. Przez wiele lat Ośrodek przechodził szereg zmian w swojej strukturze.
Aktualnie w jego ramach funkcjonuje:
Placówka opiekuńczo - wychowawcza przy OWR
Obecnie placówka zajmuje wydzielone mieszkanie w którym oprócz pokoi dla dzieci, znajduje się duża kuchnia, sala telewizyjna oraz sala przeznaczona do nauki. Wychowankowie mogą korzystać również z placu zabaw i boiska znajdującego się z tyłu budynku. W placówce może przebywać 11 wychowanków, opiekę nad nimi sprawuje 7 wychowawców. W naszej codziennej pracy staramy się aby dzieci czuły się bezpiecznie i komfortowo. Chcemy aby wychowankowie byli zgraną grupą, jednocześnie starając się dostrzegać i pielęgnować ich indywidualne cechy i potrzeby. Dzieci Lubią aktywnie spędzać czas, dlatego często organizujemy dłuższe i krótsze wyjazdy. Zazwyczaj są to wyjazdy w góry ale z przyjemnością spędzamy także wakacje nad morzem. Dzieci chętnie jeżdżą na rowerach, rolkach, hulajnogach, uwielbiają zabawy w wodzie oraz gry z piłką. Kiedy pogoda nie dopisuje lubią grać w gry planszowe, oglądać ciekawe filmy, szyć lub wykonywać prace plastyczne. W przyjemnością rozwijająrównież swoje umiejętności kulinarne.
Każdy w nas stara się aby w mieszkaniu było przytulnie i czysto. Wychowankowie wykonują przy wsparciu wychowawców codzienne dyżury porządkowe, starają się dbać o wyposażenie domu, dają propozycje wystroju pomieszczeń.
Nasi wychowankowie i wychowawcy tworzą zgraną grupę w której można wspólnie przeżywać szczęśliwe momenty jak i znaleźć wsparcie w trudnych chwilach.
Hostel dla rodzin
OWR-u, zapewnia 10 miejsc noclegowych oraz kompleksową pomoc i poradnictwo dla rodzin z dziećmi, będących w sytuacjach kryzysowych.
Aktualnie prowadzimy:
Placówka opiekuńczo-wychowawcza nr 3
tel. 537 238 737
Pl. Piastowski 8/2
41-503 Chorzów
Placówka opiekuńczo-wychowawcza nr 4
tel. 798 872 559
ul. Wolności 49/5
41-500 Chorzów